چکمه ایران توافق آمریکا ایرانی اقتصادی

چکمه: ایران توافق آمریکا ایرانی اقتصادی تحریم ها لغو تحریم کنگره آمریکا دستاوردهای برجام

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی برجام با چالش‌های مهمی روبروست / بعیدی‌نژاد

حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در لندن عصر جمعه منشتر شدن یادداشتی به مناسبت دومین سالگرد حصول توافق برجام تاکید کرد که حفظ برجام در گرو

برجام با چالش‌های مهمی روبروست / بعیدی‌نژاد

بعیدی نژاد: برجام با چالش های مهمی روبروست

عبارات مهم : ایران

حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در لندن عصر جمعه منشتر شدن یادداشتی به مناسبت دومین سالگرد حصول توافق برجام تاکید کرد که حفظ برجام در گرو تعهد تمامی اعضا جهت تحقق کامل مفاد آن است.

به گزارش خبرآنلاین، بعیدی نژاد در این یادداشت که در کانال تلگرامی اش انتشار داده است نوشته است:

برجام با چالش‌های مهمی روبروست / بعیدی‌نژاد

امروز در آستانه دومین سالگرد حصول توافق برجام در وین هستیم، توافقی که دولت های دنیا و دیگر اعضای جامعه بین المللی آن را به عنوان بزرگ ترین دستاورد دیپلماسی در دهه های اخیر می شناسند. برجام توافقی بین المللی است و به یکی از سخت ترین و پیچیده ترین بحران های اخیر بین المللی آخر داد. در کنار دستاوردهای برجام جهت حفظ و تقویت صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی، برجام جهت کشور عزیزمان ایران نیز دستاوردهای درخشانی به همراه داشته است.

علاوه بر تثبیت حقوق هسته ای کشورمان، برجام بسیاری از موانع رشد و توسعه اقتصادی کشور را که وضع تحریم ها جهت کشورمان ایجاد کرده بود از سر راه برداشت که جهت اهل انصاف نمونه های آن روشن هست. برجام به تحمیل تحریم ها علیه کشور عزیزمان ایران در حوزه های انرژی مشمول بر نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین حمل ونقل چون کشتیرانی بازرگانی و کشتیرانی نفت کش و هواپیمایی و بسیاری از حوزه های مشابه آخر داد و آن ها را لغو نمود، تحریم هایی که آثار عینی مخرب آن در اقتصاد کشور عزیزمان ایران بسیار محسوس بوده اند.

حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در لندن عصر جمعه منشتر شدن یادداشتی به مناسبت دومین سالگرد حصول توافق برجام تاکید کرد که حفظ برجام در گرو

براثر لغو تحریم های مالی، اقتصادی، انرژی، بانکی و غیره صادرات نفت و گاز کشور عزیزمان ایران از سر گرفته شد، ده ها میلیارد منابع مسدود شده است ی کشور عزیزمان ایران در بانک های خارجی آزاد شدند، ناوگان هواپیمایی کشور عزیزمان ایران جهت نخستین بار به خرید هواپیما و نوسازی خود اقدام نمود و ناوگان کشتیرانی کشور عزیزمان ایران با رها شدن از فشار تحریم ها به شکوه گذشته ی خویش در حمل ونقل دریایی بین المللی بازگشت. تأثیرات مثبت برجام بر روند اقتصادی کشور عزیزمان ایران باعث گشت که بعد از ده ها سال کشور عزیزمان ایران بتواند رشد حدود هشت درصدی را در اقتصاد تجربه کند. امید است که این روند مثبت علیرغم همه ی حسادت ها و فشارها از سوی دشمن های به لطف الهی ادامه یابد. با در نظر گرفتن موقعیت خاص ی کشور عزیزمان ایران در سطح منطقه، برجام فرصتی استثنایی جهت کشورمان جهت ایجاد روابطی راهبردی با همسایگان به خاص عراق فراهم نموده هست. طلیعه ی شکست داعش در عراق و سوریه، بار دیگر به خوبی ثابت نمود که قدرت کشور عزیزمان ایران نه ابزاری جهت اعمال سلطه بر دیگر ملت ها بلکه عاملی جهت ایجاد و تثبیت صلح و امنیت در منطقه می باشد.

اگر امروز در آستانه دومین سال حصول برجام، این توافق کماکان محور توجه در سطح جهانی و منطقه ای هست، این به علت محکم بودن مبانی و اصول بنیادین این تفاهم می باشد. حتی دولت آمریکا که باروی کار آمدن خود با قاطعیت اعلام می کرد که به محض روی کار آمدن این توافق را پاره خواهد نمود، کماکان از اقدام علیه برجام ناتوان بوده است و علیرغم تمامی لفاظی ها و بدعهدی ها مجموعاً مجبور بوده است مجموعاً به تعهدات اساسی خود در برجام عمل کرده و رسماً هم اعلام کند که تا رسیدن به یک ارزیابی دقیق به اجرای تعهدات خود ادامه خواهد داد. و این در شرایطی است که دولت آمریکا باوجود تمامی مخالفت ها، ابایی از نقض بعضی از تفاهمت دوجانبه و چندجانبه مهم نداشته و ندارد. آمریکا باوجود مخالفت ها احداث دیوار مرزی با مکزیک را شروع نمود، توافق پیشین اوباما با دولت کوبا را که توافقی تاریخی خوانده شد یکجانبِ نقض نمود و شدیدتر از همه به طور یکجانبه از توافق عوض کردن آب و هوایی پاریس خارج گردید.

رئیس دولت تازه آمریکا از وقت شروع مبارزات انتخاباتی خود شدیدترین حملات را علیه برجام شروع نموده بود. وی برجام را بدترین تفاهم طول تاریخ خوانده، و قول داده بود که آن را اجرا نخواهد کرد. ولی علی رغم این لفاظی ها دولت آمریکا در چند مرحله حساس که می باید تصمیماتی بسیار کلیدی جهت ادامه ی حیات برجام می گرفت، به تعهدات خود پایبند ماند. نخستین مرحله ضرورت صدور دستور دولت جهت ادامه توقف اجرای آن تحریم هایی بود که باید رأس چهار ماه در صورت عدم صدور دستور تازه دوباره به اجرا درمی آمد و این بی شک نقض بارز برجام بود. این مقطع، مرحله ای بسیار حساس بود. کافی بود فقط مدیر جمهور آمریکا با تمدید دوباره توقف اجرای تحریم ها موافقت نمی کرد، ولی توافق کرد و اجرای تحریم ها دوباره متوقف شد.

برجام با چالش‌های مهمی روبروست / بعیدی‌نژاد

مرحله ی دوم زمانی بود که بر اساس مصوبه قبلی کنگره آمریکا، دولت می باید طی ارسال گزارشی به کنگره پایبندی و یا عدم پایبندی کشور عزیزمان ایران به اجرای تعهدات خود در برجام را اعلام می کرد. دولت آمریکا در این مرحله نیز رسماً پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام را به کنگره اعلام نمود. مرحله سوم تصمیم به همراهی و یا عدم همراهی با توافق جهانی در تائید اجرای کارها کشور عزیزمان ایران در خصوص پول شویی و لذا حداقل تعلیق کارها محدودکننده ی بانکی بین المللی علیه نظام بانکی کشور عزیزمان ایران بود. این اقدام باآنکه اقدامی مستقیم در رابطه با اجرای برجام نبود ولی می توانست اجرای برجام درصحنه ی عمل را با چالشی بسیار بزرگ مواجه نماید. در اجلاس اخیر گروه خاص ترتیبات مالی که باهدف اجرای مؤثر مقررات مقابله پول شویی و تأمین مالی تروریسم در والنسیا در اسپانیا تشکیل گردید، دولت آمریکا نهایتاً با توافق جمعی اعضا جهت تعلیق کارها مقابله جویانه با کشور عزیزمان ایران همراهی نمود.

این تصمیمات دولت آمریکا با توجه به مواضعی که مدیر جمهور این کشور در دفعات متعدد علیه برجام اتخاذ کرده است از مسئله ترین تصمیمات دولت بوده هست. ولی بااهمیت ترین علت همراهی آمریکا با جامعه ی جهانی یکپارچگی مواضع تمام متحدین آمریکابویژه اروپا و اعضای دائم شورای امنیت در ضرورت حفظ برجام به عنوان بااهمیت ترین دستاورد دیپلماسی می باشد. و این خود ما را به این امر رهنمون می سازد که برجام بر پایه های محکمی استوار است که خود این مبانی ضامن استمرار اجرای آن می باشد.

حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در لندن عصر جمعه منشتر شدن یادداشتی به مناسبت دومین سالگرد حصول توافق برجام تاکید کرد که حفظ برجام در گرو

اما بی شک اجرای برجام با چالش های مهمی هم روبروست. باوجودآنکه دولت آمریکا به طور مشخص تا این لحظه خلاف صریح تعهدات بنیادین خود اقدام نکرده است ولی استمرار سیاست های خصمانه آمریکا در خصوص برجام به نوعی حزم و احتیاط در جامعه اقتصادی و شرکت های بزرگ تجاری و بانک های بین المللی جهت ورود به کار اقتصادی و مالی با طرف های ایرانی انجامیده هست. این اوضاع در تعارض آشکار با تعهدات دولت ها بر اساس برجام می باشد، چراکه برجام که آن ها را به کارها مؤثر جهت حمایت از این تفاهم باهدف عادی ساختن روابط اقتصادی با کشور عزیزمان ایران متعهد نموده هست. در همین چارچوب تصویب لایحه سنای آمریکا اگر به تصویب مجلس نمایندگان و امضای مدیر جمهور آمریکا برسد، اقدامی است که فارغ از مفاد آن که تعارض و یا عدم تعارض آن با برجام نیاز به بررسی دقیق تر دارد، بی شک باعث ایجاد فضایی در تعاملات اقتصادی و تجاری با کشور عزیزمان ایران می شود که بهر روی مانع از بهره مندی کامل کشور عزیزمان ایران از منفعت های برجام می گردد. از دولت آمریکا و دیگر اعضای مؤثر برجام انتظار می رود که بهر صورتی که شده است جلوی این کارها را بگیرند.

درنهایت اینکه برجام توافقی بین المللی و چندجانبه است و همان طور که هیچ کشوری نمی تواند به صورت یکجانبه نسبت به آینده آن تصمیم بگیرد، حفظ آن نیز به تعهدی از سوی تمامی اعضا جهت تحقق کامل مفاد آن نیاز دارد.

برجام با چالش‌های مهمی روبروست / بعیدی‌نژاد

واژه های کلیدی: ایران | توافق | آمریکا | ایرانی | اقتصادی | تحریم ها | لغو تحریم | کنگره آمریکا | دستاوردهای برجام

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs